czwartek, 22 listopada 2012

Prypeć


Pewnie najbardziej znanym wszystkim opuszczonym miastem jest Prypeć (ukr. Чорнобиль, ros. Чернобыль) leży ono na Ukrainie, w obwodzie kijowskim, u ujścia rzeki Usz do Prypeci.
Miasto znane głównie ze względu na oddaloną o 18 kilometrów elektrownię jądrową, w której wydarzyła się największa w dziejach katastrofa atomowa. Przed katastrofą zamieszkane przez około 15 tysięcy ludzi. Obecnie mieszka tam (czasowo, w systemie zmianowym) ok. 2,5 tys. osób - głównie naukowcy, pracownicy różnych agencji, przewodnicy specjaliści. Którzy w strefie "zero" limitują limitują swoją obecność tylko do trzech miesięcy w ciągu roku. Naukowcy mogą przebywać w Czarnobylu bez jego opuszczania przez dwa tygodnie, po upływie tego czasu wyjeżdżają na miesiąc a ich miejsce zajmują kolejni naukowcy aż do ich powrotu.

Miasto zostało opuszczone z powodu błędu ludzi, którzy podczas przeprowadzanego eksperymentu popełnili błąd. W wielkim skrócie dla przeprowadzenia próby trzeba było dezaktywować jedyne zabezpieczenie jakim był automatyczny system bezpieczeństwa. Podczas manipulowania mocą niestabilnego reaktora wyłączenie zabezpieczeń okazało się błędem, który pochłonął setki ofiar, skażając powietrze i glebę.

źródła:

www.wikipedia.pl
www.papilot.pl
www.razjel.flog.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz