poniedziałek, 2 czerwca 2014

Wyspa Hashima


Hashima (jap. 端島 Wyspa Graniczna?, potocznie zwana Gunkan-jima, 軍艦島, Wyspa - Okręt Wojenny) – jedna z 505 niezamieszkanych wysp w prefekturze Nagasaki, położona około 15 km od samego Nagasaki.
W latach 1887–1974 służyła jako ośrodek wydobycia węgla. W 1975 r. została opuszczona przez wszystkich mieszkańców w związku z zaprzestaniem wydobycia przez koncern Mitsubishi. Wyspa swojego czasu była najgęściej zaludnionym kawałkiem lądu w Japonii (835 osób/hektar; w sumie na wyspie mieszkało wtedy nieco ponad 5 tys. ludzi)
Obecnie główną atrakcją wyspy są opuszczone, betonowe bloki oraz otaczający je falochron.
Wyspa posłużyła jako baza do wygenerowanej komputerowo, oraz odtworzonej w Pinewood Studios scenografii, w której nakręcono część zdjęć do filmu o Jamesie Bondzie – Skyfall.
Pośród ciemnoniebieskiego Morza Chińskiego zaraz u wybrzeży japońskiego miasta Nagasaki wyrasta martwa wyspa pokryta zniszczonymi budynkami. Mówi się też na nią ''wyspa pancernik'' ze względu na wysokie, sztuczne nabrzeże, które chroniło mieszkańców przez sztormami. Na wyspie jest kompletnie cicho i niesamowita atmosfera miejsca udziela się wszystkim zwiedzającym, którzy od 2009 roku mogą tu legalnie lądować w zorganizowanych grupach na nabrzeżu.
Źródła:
www.sometimesinteresting.files.wordpress.com
www.wikipedia.pl
www.totallycoolpix.com
www.forbes.ro


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz