czwartek, 18 kwietnia 2013

Fordlandia

Fordlandia – osada przemysłowa w puszczy amazońskiej, część miasteczka Aveiro w brazylijskim stanie Pará, w pobliżu miasta Santarém, w połowie drogi między Belém a Manaus, nad brzegiem rzeki Tapajós.

Fordlandia została założona dla 8 tys. mieszkańców na obszarze 14.568 km² przez Henry Forda w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku, formalnie na mocy decyzji gubernatora Dionisio Bentesa i zatwierdzonego przez Zgromadzenie Ustawodawcze w dniu 30 września 1927. Miała stanowić centrum plantacji drzew kauczukowych potrzebnych do otrzymania kauczuku, dostarczanego później do amerykańskich fabryk Forda, potrzebnego do wyprodukowania opon, również do własnych zakładów w São Paulo. Własna plantacja miała na celu pozyskanie surowca tańszego niż kauczuk pochodzący z dalekich azjatyckich plantacji. Plany nie zostały zakończone sukcesem z powodu klęsk w uprawach i rebelii w 1930 miejscowych pracowników.

W mieście zostały wybudowane komfortowe osiedle mieszkaniowe, elektrownia, basen, szkoła, kościół, kino. Obecnie osada jest niezamieszkana.

W 1944 Walt Disney zrealizował film promocyjny pt "The Amazon awakens" (Amazonia się budzi).

Źródła:
www.wikipedia.pl
www.amazon.com
acommonreader.org
gilserique.blogspot.com
www.telegraph.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz